CAVA
inne MUSUJĄCE, które mogą ciĘ zainteresować
Cava to hiszpańskie wino musujące produkowane metodą tradycyjną w Katalonii. Użycie nazwy nie jest zastrzeżone jedynie dla jednego regionu, ale w praktyce 95% całej produkcji Cavy ma miejsce w regionie Penedés w okolicach Barcelony, może być biała lub różowa. Dopuszcza się produkcję białej Cavy z takich odmian jak Macabeo (inaczej Viura), Xarel.lo, Parellada, Malvasía i Chardonnay, zaś różowej (gdy robimy wino bazowe różowe, należy użyć co najmniej 25% odmian czerwonych) również z Garnacha, Monastrell, Pinot Noir i Trepat. Cava może być bardzo wytrawna jak i słodka. Najbardziej wytrawna to Extra Brut, następnie mamy wytrawną Cavę Brut (do 12 g cukru na litr), wytrawną Extra Seco (od 12 do 17 gramów cukru na litr), wytrawną Seco (17 do 32 gramów cukru na litr), Semiseco (półwytrawna), Dulce (słodka). Cava jest nadal jeszcze mało znana w Polsce, bardzo niesłusznie, gdyż jest to wspaniałe wino musujące w dobrej cenie!
Często zadawane pytania
Cava to hiszpańskie wino musujące wyprodukowane metodą tradycyjną w Katalonii. Użycie nazwy nie jest zastrzeżone jedynie dla jednego regionu, ale w praktyce 95% całej produkcji Cavy ma miejsce w regionie Penedés w okolicach Barcelony, może być biała lub różowa. Wino wyprodukowane jest metoda tradycyjną -czyli metodą wtórnej fermentacji wina w butelce. Wino poddawane jest dwóm etapom fermentacji. Pierwsza przebiega identycznie, jak w przypadku wszystkich win spokojnych – w kadziach lub dębowych beczkach. Wina musujące przechodzą dodatkowo przez etap drugiej fermentacji, w trakcie której w winie powstają musujące bąbelki. Wino leżakuje w “międzyczasie” na osadzie. W zależności od tego jak długo wino leżakowało na osadzie wyróżniamy 3 kategorie kawy: podstawową (minimum 9 miesięcy leżakowania na osadzie), reserva (minimum 15 miesięcy leżakowania na osadzie) i gran reserva (minimum 30 miesięcy leżakowania na osadzie).
Cava w Hiszpanii to najbardziej popularne wino musujące wyprodukowane metodą tradycyjną czyli metodą wtórnej fermentacji wina w butelce. Jest znane pod hasłem “hiszpański” szampan. Jest wyprodukowane bowiem tą samą metodą co oryginalny szampan. Do produkcji wina wykorzystuje się szczepy takie jak Macabeo (inaczej Viura), Xarel.lo, Parellada, Malvasía i Chardonnay, zaś różowej (gdy robimy wino bazowe różowe, należy użyć co najmniej 25% odmian czerwonych) również z Garnacha, Monastrell, Pinot Noir i Trepat.
Cava od Szampana różni się miejscem pochodzenia oraz użytymi do produkcji szczepami – jedynym podobieństwem jest jednakowa metoda produkcji. Cava jest winem musującym produkowanym metodą tradycyjną w Katalonii (region w Hiszpaniii), natomiast Szampan produkowany jest jedynie w Szampanii (region Francji). Co więcej Cavę produkuje się ze szczepów Parellada, Macabeo i Xarello, a Szampana ze szczepów Pinot Noir, Chardonnay i Pinot Meunier.
Cava różni się od Prosecco zarówno miejscem pochodzenia, użytym do produkcji szczepem jak również metodą produkcji. Prosecco produkowane jest metodą tzw.” charmat”, a Cava metoda tradycyjną (szampańską). Prosecco produkuje się w Wenecji Euganejskiej (Włochy) ze szczepu Glera, a Cavę produkuje się w Katalonii (Hiszpania) ze szczepów Parellada, Macabeo i Xarello.
Cava jest wyjątkowo uniwersalnym winem. Można je swobodnie pić samo, jako aperitif. Będzie świetnym kompanem do wszelkiego rodzaju lekkich sałatek, dań wegetariańskich na bazie warzyw, białych mięs, owoców morza, ryb, skorupiaków. “Poradzi sobie” nawet z daniami smażonymi na głębokim tłuszczu. Natomiast słodka wersja tego wina będzie wspaniałą propozycją do wszelkich deserów.
Cava od Crement różni się miejscem pochodzenia oraz użytymi do produkcji szczepami – jedynym podobieństwem jest jednakowa metoda produkcji. Cava jest winem musującym produkowanym metodą tradycyjną w Katalonii (region w Hiszpaniii), natomiast Crement nazywamy wina musujące wyprodukowane we Francji w innych regionach niż Szampania. Co więcej Cavę produkuje się ze szczepów Parellada, Macabeo i Xarello, a Cremant z m.in. szczepów takich jak Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Meunier, Pinot Blanc, Pinot Gris.
Zarówno Cava jak i Corpinnat powstają w Katalonii. Różnica polega na tym, że Corpinnat jest stosunkowo nową kategorią dla win musujących powstających w tym regionie. Kategoria Corpinnat jest bardziej rygorystyczna od kategorii Cava. Powstała na skutek odłączenia się od większej apelacji Cava kilku dużych producentów, którym zależało na odróżnieniu się od wielkich, masowych producentów produkujących przeciętne wina. Corpinnat założyło 6 producentów, którzy zawiązali porozumienie związane z wprowadzeniem ściślejszych reguł produkcji win w Penedes m.in. wszystkie winogrona muszą pochodzić z DO Penedes, a minimum 75% winogron użytych do produkcji tego wina musi pochodzić z upraw, których właścicielem jest dany producent, winogrona musza pochodzić z organicznych upraw, być zbierane ręcznie itp. Wprowadzenie nowej kategorii pozwoliło „wydzielić” z morza taniej, masowej Cavy producentów, którzy traktują produkcję win „rzemieślniczo”. Natomiast sama nazwa Corpinnat oznacza po katalońsku “serce Penedes” albo “Skaliste serce”.
Cava nie jest Szampanem. Szampanem możemy nazwać jedynie wino musujące wyprodukowane metodą tradycyjną, które pochodzi z Szampanii (regionu Francji). cava pochodzi natomiast z Katalonii (Hiszpania). Niemniej oba wina mają coś wspólnego – do ich propdukcji używa się tej amej metody tzw. metody tradycyjnej. Metoda tradycyjna to inaczej metoda wtórnej fermentacji wina w butelce. Wino poddawane jest dwóm etapom fermentacji. Pierwsza przebiega identycznie, jak w przypadku wszystkich win spokojnych – w kadziach lub dębowych beczkach. Wina musujące przechodzą dodatkowo przez etap drugiej fermentacji, w trakcie której w winie powstają musujące bąbelki. Wino leżakuje w “międzyczasie” na osadzie.
Cava podobnie jak każde inne wino musujące posiada klasyfikację, która informuje nas o poziomie jej wytrawności bądź słodyczy. Cava Brut oznacza, że dany produkt jest wytrawny. W produkcji Cavy istnieją oznaczenia związane z poziomem wytrawności: Cava Brut Nature – bardzo wytrawna, Cava Brut / Seco – wytrawna, Cava semiseco – półwytrawna, Cava semidulce – półsłodka, Cava dulce – słodka.