SZAMPAN

inne MUSUJĄCE, które mogą ciĘ zainteresować

Szampan (champagne) jest szczególnym rodzajem wina musującego wytwarzanego metodą tradycyjną, którego nazwa pochodzi od miejsca jego produkcji – regionu Szampania w północno-wschodniej Francji. Powszechnie uznany za symbol celebracji i luksusu. Winogrona użyte do produkcji Szampana muszą pochodzić z terenu apelacji AOC Champagne i należeć do jednego z trzech szczepów: Chardonnay, Pinot Noir lub Pinot Meunier. Zazwyczaj szampan to mieszanka tych trzech szczepów, jednak produkuje się również szampany z jednej odmiany, dla których przyjęto oddzielne nazwy. Blanc de blanc (białe z białego) to szampan wyprodukowany jedynie z gron Chardonnay. Blanc de noirs (białe z czarnych) oznacza, wino wykonane z ciemnych gron, zazwyczaj wykonany w 100% z winogron Pinot Noir. Szampan może także występować w formie wina rose i jest to jedyny przypadek, kiedy wino różowe powstaje poprzez zmieszanie wina białego i czerwonego. Szampany możemy podzielić na te rocznikowe – rocznik umieszczony jest wówczas na etykiecie (tylko w przypadku bardzo udanych zbiorów). Z reguły szampan nie posiada jednak rocznika (tzw. non vintage), stanowi mieszankę win bazowych z dwóch lub więcej lat dzięki czemu domy szampana są w stanie utrzymać jakość i indywidualny charakter wina na podobnym poziomie, a konsument wie czego może się spodziewać sięgając po konkretny produkt.

WSKOCZ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK
Cześć! Miło Cię poznać👋

Dołącz do naszego newslettera aby być na bieżąco z nowinkami ze świata win oraz promocjami i odbierz e-book "JAK KUPOWAĆ WINO ONLINE? Praktyczny przewodnik". Dowiesz się z niego m.in. co możemy wyczytać z etykiety wina, dlaczego zakupy wina online są takie proste oraz ABC szczepów winiarskich. PSSST! Jako EXTRA BONUS dostajesz kod rabatowy na kwotę 20 pln*

*Rabat 20 pln na pierwsze zakupy powyżej 100 pln.

Klikając w przycisk „Pozostańmy w kontakcie”, oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu przez WINE.COM.PL ROCKS Sp. z o.o. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę.