chardonnay

inne szczepy, które mogą ciĘ zainteresować

Chardonnay jest najbardziej popularną białą odmianą winorośli na świecie. Pochodzi z francuskiego regionu Burgundia, okolic Chablis. Odmiana ta uprawiana jest w większości krajów winiarskich, w różnym klimacie. Powoduje to niezliczoną mnogość stylów – od lekkich, niestarzonych w beczce o aromatach jabłka, gruszki, cytrusów po pełne, ciężkie, złożone o aromatach owoców tropikalnych, pestkowców, masła. Stanowi obok Pinot Noir podstawowy szczep w produkcji szampana. Jest szczepem, który zdecydowanie nadaje się do dojrzewania w dębie. W zależności od stylu, Chardonnay będzie pasowało do bardzo różnych dań – od aperitif, przez pieczony drób, tłuste ryby po pikantne dania kuchni azjatyckiej czy grzybowe risotto.

Często zadawane pytania

Chardonnay jest najbardziej popularną białą odmianą winorośli na świecie. Pochodzi z francuskiego regionu Burgundia, okolic Chablis. Odmiana ta uprawiana jest w większości krajów winiarskich, w różnym klimacie. Powoduje to niezliczoną mnogość stylów – od lekkich, niestarzonych w beczce o aromatach jabłka, gruszki, cytrusów po pełne, ciężkie, złożone o aromatach owoców tropikalnych, pestkowców, masła.

W zależności skąd pochodzi Chardonnay, inne będą ogólne rekomendacje związane z łączeniem wina pochodzącego z tego szczepu z daniami. Te pochodzące z chłodniejszego klimatu nadadzą się świetnie na aperitif, do lekkich sałatek, delikatnego drobiu czy dań warzywnych. Te pochodzące z cieplejszego klimatu będa świetnym partnerem do dań trochę cięższych, na bazie kremowych, smietanowych sosów, grillowanych tłustszych ryb czy grzybowego risotto.

To co sprawia, ze Chardonnay jest tak unikatowe to jego łatwa adaptacja do konkretnego mikroklimatu dzięki czemu szczep ten produkuje się praktycznie wszędzie na świecie. Jednak konkretny mikroklimat ma ogromny wpływ na smak wina. Co do zasady te pochodzące z chłodniejszego klimatu będą bardziej rześkie, z wyższa kwasowością, o aromatach pestkowców, ale też cytrusów i mineralne. Te pochodzące z cieplejszy regionów będą miały niższą kwasowość i smak dojrzałych owoców – brzoskwini, jabłka, moreli, bananów, ananasa. Dojrzewanie w dębowej beczce uzupełni smak o brioche, chleb, ciasto drożdżowe.

Co do zasady z odmiany Sauvignon Blanc otrzymujemy świeże, rześkie wina, wyprodukowane do bezpośredniej konsumpcji, rzadko starzone w dębowych beczkach. Odmiana ta najczęściej uprawiana jest w chłodniejszych regionach winiarskich, gdzie zachowuje swoją charakterystyczną kwasowość i „zielone” aromaty. Natomiast szczep Chardonnay jest mniej wymagający pod względem mikroklimatu, zatem bardziej elastyczny i uprawiany na całym świecie. Efektem tego jest różnorodność smaków i stylów win wyprodukowanych z Chardonnay