wina szczepowe

nASZe kategorie

inne kategorie, które mogą ci zainteresować

Wina szczepowe (jednoodmianowe) to często stosowane określenie wina wyprodukowane w taki sposób, że dominuje w nim charakter jednego szczepu np. Chardonnay, Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Merlot. Spotyka się wina w 100% wyprodukowane z jednego szczepu jednak, aby użyć nazwy wino szczepowe nie jest to warunek konieczny. Wszystko zależy od przepisów kraju produkcji, które to określają procentowy udział winogron wymagany dla tego oznaczenia. W UE minimum to stanowi 85% (niektóre apelacje wymagają jednak aż nawet 95%), zaś w USA wystarczy już tylko 75%. Dodatek innych winogron nie może zmienić typowych cech szczepu podstawowego, które użyte jest w oznaczeniu wina. Mimo, że wina szczepowe produkuje się od wieków, to współcześnie Kalifornijczycy wypromowali ten trend w sprzeciwie do trudnego „czytania” stylu win po etykietach europejskich, do dziś wymagających odpowiedniej wiedzy. Dzisiaj jest to dominujący nurt zwłaszcza wśród wszystkich win nowo światowych.

WSKOCZ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK
Cześć! Miło Cię poznać👋

Dołącz do naszego newslettera aby być na bieżąco z nowinkami ze świata win oraz promocjami i odbierz e-book "JAK KUPOWAĆ WINO ONLINE? Praktyczny przewodnik". Dowiesz się z niego m.in. co możemy wyczytać z etykiety wina, dlaczego zakupy wina online są takie proste oraz ABC szczepów winiarskich. PSSST! Jako EXTRA BONUS dostajesz kod rabatowy na kwotę 20 pln*

*Rabat 20 pln na pierwsze zakupy powyżej 100 pln.

Klikając w przycisk „Pozostańmy w kontakcie”, oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu przez WINE.COM.PL ROCKS Sp. z o.o. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę.