VILLA MARIA SAUVIGNON BLANC

Wina nowozelandzkie

Idzie wiosna… czyli czas na wina nowozelandzkie! Krótki przegląd win nowozelandzkich

Wino nowozelandzkie. Rozwój nowozelandzkiej produkcji wina zainspirowany sukcesami winiarstwa australijskiego rozpoczął się w latach 70-tych i trwa do dziś. Pierwsze winogrona Sauvignon Blanc zostały zasadzone w Marlborough w 1975 roku i od tego czasu liczba nasadzeń stale rośnie. Wina nowozelandzkie rozpoczęto doceniać na rynkach światowych w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Dzisiaj chyba nie sposób znaleźć osoby pijącej wino, która nigdy nie próbowała aromatycznego, orzeźwiającego nowozelandzkiego Sauvignon Blanc.

Nowa Zelandia króluje jako „światowa stolica Sauvignon Blanc” z prawie 50 000 akrów obsadzonych w całym kraju. Mimo, że to właśnie szczep Sauvignon Blanc znalazł sobie drugą ojczyznę w Nowej Zelandii, nie jest to jedyny winifikowany tu szczep wart większej uwagi.

W naszym sklepie znajdziecie wina pochodzące od producenta Villa Maria – najczęściej nagradzanej winnicy nowozelandzkiej na świecie. 60-letnia podróż producenta Villa Maria do czołówki nowozelandzkiego przemysłu winiarskiego ukształtowała firmę w jej obecnym kształcie. Portfolio producenta prezentuje bardzo zróżnicowane geograficznie i stylistycznie, wysoko nagradzane wina premium, które napędzają uwielbienie konsumentów do win nowozelandzkich i odnoszą sukcesy na całym świecie. Enolog winnicy Villa Maria Estate – Alastair Maling jako jeden z niewielu Nowozelandczyków otrzymał tytuł Master of Wine i wielokrotnie został wyróżniony przez najbardziej prestiżowe magazyny winiarskie na świecie takie jak Wine Enthusiast,Wine & Spirits czy Interantional Wine Chellange. 

Poniżej zapraszamy do przeglądu win z kategorii „wino nowozelandzkie” od producenta Villa Maria przeplecionego podstawowymi informacjami o winach z tego kraju.

Winnice z Nowej Zelandii

Położenie i klimat

Na Wyspie Północnej znajdują się takie regiony jak:

  • Martinborough 
  • Hawke Bay  – Gisborn 

zaś na Wyspie Południowej:

  • Marlborough (najważniejszy i największy region Nowej Zelandii),
  • Central Otago.

Nowa Zelandia doświadcza prawie dwa razy więcej promieniowania UV niż inne regiony uprawy winorośli na tej samej szerokości geograficznej, ze względu na nietypowo cienką warstwę ozonową, co oznacza, że ekspozycja na słońce jest bardzo wysoka. Wpływ oceanu tonuje wahania temperatur, w kraju panuje dobre nasłonecznienie w połączeniu z chłodnymi nocami daje długi okres wegetacyjny, w wyniku którego wingorona mogą uzyskać wysoki poziom cukru oraz dojrzałość, nie tracąc kwasowości. Te znakomite warunki do uprawy winorośli pozwalają na produkcję win bardzo aromatycznych i rześkich.

Zrównoważony rozwój

Tutejszy przemysł winiarski zorientowany jest na uprawy ekologiczne i zrównoważone i jest uważana za najbardziej nieszkodliwy dla środowiska na świecie. Nowozelandzka produkcja wina ma już powszechnie znaną na całym świecie reputację produkcji zrównoważonej – honorowanej specjalnym certyfikatem SWNZ (Sustainable Winegrowing New Zealand), przyznanym aż 98% powierzchni przeznaczonych pod uprawę winorośli. Nowozelandzcy winiarze uważają, że nie ma sensu używać pestycydów do zabijania organizmów w winnicy, starają się stworzyć idealny balans w swoim ekosystemie. 

Czy wiecie, że w winnicy Villa Maria np. wprowadzono na teren winnic…owce? Okazuje się, że owce mogą bardzo efektywnie zastąpić kosiarkę. Dzięki zgryzaniu roślinności rosnącej pomiędzy rzędami winorośli do znacznie krótszej długości, niż zrobiłyby to kosiarki, ma miejsce lepsza absorpcja promieni słonecznych przez glebę, a to daje winorośli kolejną „warstwę ochronną” przed niskimi temperaturami. Co więcej owce nie są wybrednymi stworzeniami, zjadają nawet rośliny omijane przez inne gatunki – dzięki czemu dodatkowo zastępują używanie herbicydów. A przy tym wszystkim nie jest potrzebne do użycia żadne paliwo, a ich odchody stanowią idealny nawóz. Ekologia w 100%.

Owca w Nowej Zelkandii

Wino nowozelandzkie białe

Jeżeli chodzi o białe odmiany winorośli flagowym produktem pochodzącym z Nowej Zelandii jest Sauvignon Blanc. Nowozelandzkie Sauvignon Blanc jest winem o intensywnych aromatach takich jak agrest, marakuja, limonka. Wino nowozelandzkie białe to najczęściej wino świeże (fermentacja w niskiej temperaturze w tankach ze stali nierdzewnej), przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji. Sauvignon Blanc jest produkowany w całej Nowej Zelandii, a między tym pochodzącym z Wyspy Północnej, a Południowej znajdziemy delikatne różnice w stylu. Wina wyprodukowane na Wyspie Północnej mają aromaty bardziej tropikalne, zaś te z Wyspy Południowej mają wyższą kwasowość oraz aromaty bardziej „zielone” jak np. zielona papryka. Najbardziej znanym regionem nowozeladzkim, słynącym z produkcji Sauvignon Blanc jest Malborough. Gleby w Marlborough składają się głównie z głęboko osuszającej piaszczystej gliny na żwirze. Wina pochodzące z tego regionu wykazują niesamowitą żywotność owoców i ostrą jak brzytwa kwasowość.

Spodziewaj się w winach z Malborough aromatów papryki, agrestu czy marakui, jak również aromatów łodyg / liści pomidorów, bogatych cytrusów i świeżo skoszonej trawy. Gdy nalejesz do kieliszka nowozelandzkie Sauvignon Blanc bardzo dużo się dzieje. Na początku nowozelandzki styl przyćmiewa Twój zmysł powonienia intensywnymi aromatami owoców tropikalnych i zakładasz, że to wszystko. Ale gdy upijesz kilka łyków zaczynasz czuć także zieleń. Trawiasto – ziołowe aromaty sprawiają, że myślisz, że zjadłeś grejpfruta czy pomidora wraz z jego liśćmi i łodygami. A to wszystko na tle mocno limonkowo-cytrusowych aromatów. W teorii wydaje się to być może sprzeczne, ale gdy raz spróbujesz nowozelandzkiego Sauvignon Blanc będziesz wiedział, że to prawda. Aromaty dojrzałych owoców w dużej mierze sprawia, że ludzie na całym świecie uwielbiają nowozelandzkie Sauvignon Blanc. Jest ono wiele bardziej krzykliwe niż bardziej subtelne style w zimnym klimacie np. francuska Loara. W przypadku tego szczepu linia podziału między fanami Starego i Nowego Świata jest zatem bardzo wyraźna.

Hasło „wina nowozelandzkie” brzmi dla Ciebie obco?

Spróbuj naszego bestsellera o aromatach owoców tropikalnych, ananasa, mango, papai, marakui, cytrusów, agrestu i białej porzeczki Secret Coast Sauvignon Blanc. Nie bez powodu jest to bestseller!

Jeśli chcesz spróbować jakościowych organicznych win od topowego producenta to koniecznie spróbuj win od Villa Maria Estate. Najlepiej spróbuj przynajmniej dwóch, aby uchwycić delikatne różnice między winami z tego samego szczepu, regionu i od tego samego producenta.

Villa Maria Private Bin Sauvignon Blanc zdobył m.in. takie nagrody jak: 90 pkt. Wine Spectator, Smart Buy – wine Spectator Top 10 – Cuisine, Top 50 – National Post, Silver medal – NZ International Wine Show, Grand Champion – Old Ebbit Grill International, Wines for Oystrers. Biorąc pod uwagę, jak bardzo zostało docenione na świecie wypada bardzo dobrze w relacji jakość-cena. Nie tylko profesjonaliści oceniają to wino wysoko, konsumenci z całego świata ocenili je na poziomie 4,1 w aplikacji Vivino.

Producent Villa Maria jest bardzo innowacyjną winnicą. W ostatnim czasie wprowadził do swojej oferty niezwykły produkt, można by rzec „eksperymentalny”, który wyszedł mu fenomenalnie. Jest to wino różowe o nazwie SAUVIGNON BLANC BLUSH „zaruminienione”. Producent złamał przy produkcji tego wina wszelkie winiarskie konwenanse. Jest to wino różowe wyprodukowane poprzez… dodanie do białego wina Sauvignon Blanc, odrobiny czerwonego wina Merlot na samym końcu procesu winifikacji! Wina różowe nie powstają co do zasady poprzez kupaż (pomieszanie) wina białego z czerwonym, mimo że takie przekonanie nadal bywa stosunkowo powszechne. Wina różowe swój kolor zawdzięczają maceracji (kontaktu soku z winogron z moszczem) i produkowane są z czerwonych odmian. Wino Villa Maria Sauvignon BLUSH jest połączeniem typowego nowozelandzkiego Sauvignon Blanc z ciekawym, delikatnym aromatem czerwonych owoców, zwłaszcza żurawiny:

Drugą pod względem popularności białą odmianą winorośli uprawianą w Nowej Zelandii jest Chardonnay. Wina z tego szczepu robi się tutaj w wielu różnych stylach, ale przeważają wina cytrusowe, o aromatach pestkowców, owoców tropikalnych, z nutami tostów i słodkich przypraw korzennych. Jeżeli chcecie wiedzieć jak smakuje eleganckie, zrównoważone, nowoświatowe Chardonnay to koniecznie spróbujcie wino Villa Maria Reserve Chardonnay o aromatach owoców pestkowych, gruszek, skórek cytrusów, białych kwiatów, herbatników, biszkoptów, orzechów laskowych.

Z białych odmian, coraz większe znaczenie ma produkcja takich szczepów jak Riesling, Pinot Gris, Gewürztraminer – czyli szczepy charakterystyczne dla chłodniejszych regionów takich jak francuska Alzacja.

Polecamy spróbować fantastyczny, nowozelandzki Riesling od producenta Villa Maria o aromatach cytrusów, limonki, brzoskwini, wiosennych kwiatów z delikatną kwasowością. W ustach wyczuwalna delikatna słodycz zbalansowana kwasowością. Wino bardziej w kierunku „off-dry” niż wina bardzo wytrawnego.

Villa Maria Private Bin Riesling zdobył m.in. takie nagrody jak: Silver Medal – Interalnional Wine Chellange, Champion Riesling – Air new Zealand Awards, Champion. Open White Wine – Air New Zealand Awards.

Ciekawy doświadczeniem będzie porównanie go z Villa Maria Riesling z kolekcji CELLAR SELECTION. W smaku najpierw zetkniesz się z wyraźną̨ kwasowością̨, która zostanie stopniowo zastąpiona posmakiem mandarynki, cytryny, białej brzoskwini oraz mineralno- grafitowymi nutami. Idealna propozycja na ciepłe, letnie wieczory:

VILLA MARIA SAUVIGNON BLANC

Wino nowozelandzkie czerwone

Drugą najczęściej uprawianą na obu wyspach odmianą zaraz po Sauvignon Blanc jest czerwona odmiana Pinot Noir. Czego możesz się spodziewać degustując nowozelandzkie Pinot Noir? Uogólniając delikatne różnice pomiędzy winami z tej odmiany pochodzącymi z Wyspy Północnej i Południowej, nowozelandzkie Pinot Noir daje wina żywe, owocowe, o dojrzałych taninach, delikatnej teksturze i dość wysokim poziomie alkoholu, z delikatnym „ziemistym” aromatem oddającym unikalne terroir.

W regionie Marlborough znanego głównie ze swojego wspaniałego Sauvignon Blanc uprawiany jest także coraz szerzej czerwony szczep Pinot Noir. Szczep ten, uprawiany głównie w południowych dolinach regionu, zyskuje reputację ze względu na swoją koncentrację i strukturę. Spodziewaj się aromatów delikatnie mineralnych jak również aromatów i smaków czerwonych wiśni, śliwek, przypraw.

Spróbuj nasz przyjemny, finezyjny, delikatny Villa Maria Private Bin Pinot Noir wyprodukowany z gron uprawianych w dolinach Awatere i Wairau, w Marlborough:

Villa Maria oferuje również produkt w 100% organiczny – Villa Maria Earth Garden Pinot Noir. Projekt „Earth Garden” winnicy Villa Maria jest związany z uprawą winorośli w sposób odpowiedzialny, zrównoważony w celu ochrony ziemi dla przyszłych pokoleń. Winnica stawia sobie za główny cel promowanie takiej formy uprawy winorośli. Villa Maria stosuje ekologiczne rozwiązania od 2010 roku. 

Jeżeli szukamy wina bardziej złożonego z tego szczepu i kraju, idealnym wyborem będzie Villa Maria Reserve Pinot Noir, które dojrzewało w beczce około 14 miesięcy. Do produkcji tego wina wykorzystano jedynie winogrona z ręcznych zbiorów:

Dla tych, którzy chcą wiedzieć, jak smakuje nowozelandzkie Pinot Noir w najlepszym wydaniu idealnym wyborem będzie Villa Maria Single Vineyard Seddon Pinot Noir. Jest to zdecydowanie wino klasy premium. Eleganckie Pinot Noir wyprodukowane z pojedynczej winnicy. Wino leżakowało przez 14 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Produkt powstaje tylko w najlepszych rocznikach (zazwyczaj raz na kilka lat). Ostatni wyprodukowany rocznik to 2014. Nos o intensywnym aromacie wiśni, malin, truskawek, kwiatów, przypraw i ziół. Zdobywca m.in. Gold Medal – New Zealand International Wine Show, Pure Gold – Air New Zealand Wine Awards, Trophy – NZ Wine of the Year Awards. Wino dla tych, którzy lubią wyrafinowany, finezyjny, złożony charakter win.

Oprócz Pinot Noir w Nowej Zelandii produkuje się również wina z międzynarodowych szczepów Merlot i Cabernet Sauvignon, często blendowane w stylu bordoskim.

Na najcieplejszych stanowiskach można znaleźć też uprawy szczepu Syrah, dającego wina bliższe w stylu do tych z Doliny Rodanu niż tych z sąsiadującej Australii.

W naszej ofercie znajdziecie Villa Maria Shiraz. Syrah wyprodukowany z gron uprawianych w regionie Hawkes Bay, na Wyspie Północnej. Złożony nos o aromatach jagód, fiołków, czarnej porzeczki, czereśni i pieprzu. Finisz jest długi i intensywny. Świetny wybór podczas jakościowego grilla lub kolacji. Idealne do grillowanych mięs i warzyw, burgerów wołowych lub z czerwonej fasoli, dań kuchni meksykańskiej (tacos, burrito), dziczyzny, steków, twardych serów. Wino to zostało wielokrotnie docenione w różnych międzynarodowych konkursach winiarskich, zdobywając m.in. takie nagrody jak ***** Winestate, Silver Medal – The New Zealand Interantional Wine Show, Top 100 – Liquorland.

Wino nowozelandzkie różowe

Nie zapominajmy o nowozelandzkich winach różowych!

Spróbujcie tego lekkiego, orzeźwiającego Villa Maria Private Bin Rose Lighter – o obniżonej zawartości alkoholu. Producent promuje zarówno zrównoważony sposób uprawy winorośli, jak również umiarkowane picie wina – aby zachować niezbędny balans. Znajdziecie w tym winie aromaty czerwonych owoców i delikatnych kwiatów. Idealny wybór dla osób, które cenią sobie jakościowe wino, a jednocześnie chcą dbać o swoje zdrowie i zachować równowagę w diecie. Perfekcyjny produkt do letniego lunchu.

Warte uwagi jest również bardzo przyjemne, interesujące, delikatnie musujące nowozelandzkie rosé. Aromaty czerwonych jagód, kwiatów, truskawek i malin. Bardziej w kierunku „off-dry” niż mocno wytrawnego wina. Lekkie i orzeźwiające. Pij w trakcie pikników i wiosenno-letnich spotkań na świeżym powietrzu. Ciesz się nim w towarzystwie rodziny i przyjaciół. Jak pić rosé to właśnie teraz!

Nowozelandzkie Sauvignon Blanc – łączenie z potrawami

Jeśli nie wiesz z czym podać Sauvignon Blanc, mamy prostą wskazówkę – idź w kolor zielony. Sauvignon Blanc świetnie łączy się z sosami ziołowymi do dań z drobiu, tofu czy ryb. Zawsze sprawdzi się w połączeniu z serem feta lub serem kozim. Bezpieczną propozycją będzie podanie tego rodzaju wina z ziołowymi azjatyckimi smakami kuchni tajskiej lub wietnamskiej. Jeżeli chcesz podać mięso dobierz koniecznie lekkie, gdyż wino jest lekkie – spróbuj kurczaka, indyka, wieprzowiny, halibuta, kraba, homara, plamiaka, okonia, dorsza, ostryg, kalmarów lub wędzonego łososia. Jeżeli chodzi o sery to łącz Sauvignon Blanc z miękkimi, aromatycznymi serami takimi jak ser kozi, burrata, mozzarella di bufala (np. w sałatce Caprese), kozia gouda, feta, parmezan, ricotta, jogurt, crème fraîche lub kwaśna śmietana. W połączeniu z warzywami i owocami wino zagra dobrze ze świeżym ogórkiem, smażoną cukinią, szparagami, zielonym groszkiem, rukolą, pomidorami, karczochami, cytryną, limonką, papryką, bakłażanem, porem i zieloną fasolką. Jeżeli chodzi o przyprawy to używaj mięty, koperku, kolendry, szczypioreku, rozmarynu, bazylii, tymianku, kaparów, pesto, czosnku i oliwy z oliwek.

Nowozelandzkie Pinot Noir – łączenie z potrawami

Pinot Noir to naprawdę bardzo uniwersalne wino do parowania potraw ze względu na swoją strukturę – jest on wystarczająco lekki dla tłustszych ryb jak np. łososia czy tuńczyka, ale jednocześnie wystarczająco złożony, aby wytrzymać niektóre bogatsze mięsa, w tym kaczkę. Zatem gdy planujemy w domu zorganizować kolację, na której podamy różne dania lub przekąski, możesz uczciwie założyć, że wybierając Pinot Noir wszyscy goście będą zadowoleni. Klasycznie proponuje się jako partnera do Pinor Noir dziczyznę. Dla wegetariań klasyczną propozycją będą tłuste potrawy na bazie grzybów jak np. risotto z truflami.

Nowozelandzkie wino – prawie zawsze na zakrętkę

Wina nowozelandzkie charakteryzują się tym, że w przeważającej mierze zamykane sa na nakrętkę, co jest w Nowej Zelandii powszechnym zjawiskiem. W dzisiejszych czasach ten rodzaj zamknięcia budzi wiele wątpliwości wśród konsumentów, zupełnie zresztą niesłusznie. Rodzaj zamknięcia butelki wina nie świadczy o jego jakości. Zakrętka metalowa jest zdecydowanie bardziej praktyczna, gdyż wino z zakrętką można zawsze i wszędzie otworzyć bez problemu i bez potrzeby użycia korkociągu. W przeciwieństwie do korka z drzewa korkowego metalowa zakrętka jest bardzo szczelna. W przypadku młodych, świeżych win jest to niewątpliwie zaleta. Chcecie dowiedzieć się więcej na temat korka i zakrętki do wina? Zajrzyjcie tutaj: Korek czy zakrętka?

Jako, że wina nowozelandzkie to w dużej mierze wina białe nie ma lepszego momentu niż delektować się nimi w letnie wieczory! Salut!

Być może spodoba Ci się również…

WSKOCZ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK
Cześć! Miło Cię poznać
👋

Dołącz do naszego newslettera aby być na bieżąco z nowinkami ze świata win oraz promocjami i odbierz e-book "JAK KUPOWAĆ WINO ONLINE? Praktyczny przewodnik". Dowiesz się z niego m.in. co możemy wyczytać z etykiety wina, dlaczego zakupy wina online są takie proste oraz ABC szczepów winiarskich. PSSST! Jako EXTRA BONUS dostajesz kod rabatowy na kwotę 20 pln*

*Rabat 20 pln na pierwsze zakupy powyżej 100 pln.

Klikając w przycisk „Pozostańmy w kontakcie”, oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu przez WINE.COM.PL ROCKS Sp. z o.o. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę.

WSKOCZ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK
Cześć! Miło Cię poznać👋

Dołącz do naszego newslettera aby być na bieżąco z nowinkami ze świata win oraz promocjami i odbierz e-book "JAK KUPOWAĆ WINO ONLINE? Praktyczny przewodnik". Dowiesz się z niego m.in. co możemy wyczytać z etykiety wina, dlaczego zakupy wina online są takie proste oraz ABC szczepów winiarskich. PSSST! Jako EXTRA BONUS dostajesz kod rabatowy na kwotę 20 pln*

*Rabat 20 pln na pierwsze zakupy powyżej 100 pln.

Klikając w przycisk „Pozostańmy w kontakcie”, oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu przez WINE.COM.PL ROCKS Sp. z o.o. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę.