kolor wina

NASZE kategorie

inne kategorie, które mogą ciĘ zainteresować

W WINE.COM.PL znajdziesz wina białe, czerwone, różowe, a nawet pomarańczowe. Wpływ na kolor wina mają barwniki i taniny zawarte w skórkach winogron uwalniane podczas maceracji (kontaktu skórki z sokiem z winogron przez określony czas). Im dłuższa maceracja – tym intensywniejszy kolor (która może trwać od kilku godzin do kilku miesięcy). Kolor wina zależy także od użytych gron – przykładowo winogrona o grubszej skórce takie jak Cabernet Sauvignon dadzą nam intensywniejszy kolor od takich z cienką skórką jak Pinot Noir. Na intensywność barwy wpływa również długość leżakowania – im czerwone wina starsze tym bardziej tracą pigment i nabierają „ceglastych” odcieni. Zasadniczo białe wina powstają z białych winogron – jednak zdarza się, że wino białe zostaje wyprodukowane z ciemnych winogron. Wszystko za sprawą maceracji – jeżeli jej nie zastosujemy (od razu oddzielimy skórki winogron od moszczu) sok z winogron nie zdąży się zabarwić. A czy wino różowe to blend wina białego z czerwonym? Czasem tak bywa, ale w zasadzie w Europie takie mieszanie jest wręcz zakazane (z wyjątkiem Szampana). Najczęściej wino różowe powstaje z tych samych winogron co wino czerwone tylko jest poddane bardzo krótkiej maceracji. Pomarańczowy kolor wina powstaje z białych gron na skutek pozostawienia skórek winogron i nasion w kontakcie z sokiem. Skórki nie są tu od razu usuwane z moszczu, ale macerują się w nim. Różni się to od sposobu produkcji wina białego, w której sok jest od razu tłoczony i poddawany fermentacji już bez skórek.

WSKOCZ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK
Cześć! Miło Cię poznać👋

Dołącz do naszego newslettera aby być na bieżąco z nowinkami ze świata win oraz promocjami i odbierz e-book "JAK KUPOWAĆ WINO ONLINE? Praktyczny przewodnik". Dowiesz się z niego m.in. co możemy wyczytać z etykiety wina, dlaczego zakupy wina online są takie proste oraz ABC szczepów winiarskich. PSSST! Jako EXTRA BONUS dostajesz kod rabatowy na kwotę 20 pln*

*Rabat 20 pln na pierwsze zakupy powyżej 100 pln.

Klikając w przycisk „Pozostańmy w kontakcie”, oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu przez WINE.COM.PL ROCKS Sp. z o.o. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę.