DOBRE WINO W KARTONIE

Dobre wino w kartonie

Dobre wino w kartonie – wygodnie, świeżo, ekologicznie (i trendy!)

Wino w kartonie („bag in box” – potocznie BIB), znane ze swojej wygody i praktyczności, stało się ostatnio popularnym wyborem dla wielu miłośników wina. To alternatywa dla tradycyjnych butelek, składająca się z dwóch elementów: foliowego worka i kartonowego pudełka. BIBy mają wiele zalet. Wino w kartonie można łatwo otworzyć i przechowywać (przetrzymywane po otwarciu w lodówce zapewni świeżość do ok. 6 tygodni!). Dla porównania smak wina w otwartej butelce zmienia się niekorzystnie już po około 3 dniach. To również bardziej ekologiczne rozwiązanie. Pakując wino w karton, oszczędzamy na koszcie produkcji butelki i możemy dzięki temu cieszyć się również atrakcyjnymi cenami.  Chyba trudno się dziwić, że wino w kartonie wraca do łask?

DOBRE WINO W KARTONIE

Wino w kartonie – jak powstało?

Pomysł na wino w kartonie pojawił się w latach 60. XX wieku. Wcześniej dominowały tradycyjne butelki jako główne opakowanie wina. Jako pierwszy wino w kartonie zdecydował się sprzedawać australijski winiarz Thomas Angove. Opakowanie nie posiadało jeszcze wtedy kranika – należało każdorazowo wyjąć worek z winem z pudełka, nalać wino do kieliszka i zamknąć worek specjalnym klipsem. Wino w kartonie zastosowane po raz pierwszy w Australii, cieszy się tam od lat popularnością.

Korzyści wynikające z wyboru wina w kartonie

Wybór wina w kartonie niesie ze sobą wiele korzyści – praktyczność i wygoda użytkowania, łatwość otwierania i nalewania wina, mniejsza waga i łatwiejszy transport w porównaniu do butelek, dłuższy okres przydatności do spożycia dzięki hermetycznemu workowi wewnątrz kartonu, ekologiczne rozwiązanie (mniejszy ślad węglowy i mniejsza ilość odpadów).

Różnorodność wina w kartonie

Wino w kartonie tak jak wino butelkowane jest różnorodne. Pakuje się w ten sposób zarówno wina białe, czerwone jak i różowe. W naszym sklepie dostępne są wina białe i czerwone. Znajdziecie u nas wina włoskie, francuskie i hiszpańskie wina w kartonie o pojemności 3L lub 5L. Wino w kartonie oferuje szeroką gamę smaków i cech, które zaspokoją różnorodne gusta i preferencje smakowe.  Należy podkreślić, że dokładnie to samo, jakościowe wino jest butelkowane lub umieszczane w „bag in boxach”. Nie ma tu różnicy w jakości trunku. Jeżeli szukamy młodych, przyjemnych win – ten sposób pakowania z pewnością nie zmieni jakości wina, a wręcz będzie gwarancją świeżości.

Coraz większa popularności BIBów

Sprzedaż win w kartonie rośnie w krajach o rozwiniętej kulturze winiarskiej takich jak kraje skandynawskie, Wielka Brytania czy Francja. Najwyższy czas zapomnieć o złych skojarzeniach z tanim „winem z kartonu” i dać się przekonać, że ta forma pakowania jest tańsza, ekologiczna i zwyczajnie praktyczna. Jest to nie tylko świetna propozycja dla konsumentów, ale również dla sektora gastronomicznego, który dzięki temu rozwiązaniu może oferować tańsze wina na kieliszki. Rozwiązanie to jest także idealne na wszelkiego rodzaju imprezy, pikniki czy jako trunek do grilla.

Otwieranie i przechowywanie wina w kartonie

Wino w kartonie jest łatwe do otwarcia i przechowywania. Aby otworzyć karton, wystarczy usunąć zatrzask, w który większość kraników jest wyposażona. Następnie można użyć kraniku do nalewania wina. Ważne jest przechowywanie wina w kartonie w odpowiednich warunkach. Wino powinno być przechowywane w chłodnym i ciemnym miejscu (najlepiej lodówce), aby utrzymać jego świeżość i smak. Zaleca się także stawianie kartonu w pozycji pionowej, aby zapobiec wytrącaniu się osadu.

Wina w kartonie są bardziej eko

Wina w kartonie są uważane za bardziej ekologiczne niż wina butelkowane z kilku powodów. Po pierwsze, karton jest lżejszy od szkła, co oznacza mniejsze zużycie energii podczas transportu (niższy ślad węglowy). Wyprodukowanie wina w „bag in box” emituje do atmosfery mniej dwutlenku węgla niż wyprodukowanie szklanej butelki. Po trzecie, kartony zwykle można łatwiej zrecyklingować niż butelki szklane. Warto jednak pamiętać, że zarówno wina w kartonie, jak i butelkowane mogą być ekologiczne, jeśli są produkowane w zrównoważony sposób i zachowywane w odpowiednich warunkach.

Dobre wino w kartonie

Nasze wina w kartonie sprawdzą się doskonale jako towarzysze wszelkich spotkań czy też umilacze czasu w Waszych domach. BIB 3L będzie odpowiednikiem 4 standardowych butelek, a BIB 5L będzie odpowiadało ponad 6 butelkom – czyli całemu kartonowi butelkowanych win.

Teraz możesz zamówić wino w kartonie online – nic prostszego.
Chcesz się przekonać, że nie bez powodu wino w kartonie może być dobre i warto mu poświęcić chwilę uwagi?

Spróbuj naszej nowości – włoskie wino w kartonie od producenta Casa Lunardi. To przyjemne, niezobowiązujące Pinot Grigio. Słodkawy, landrynkowy, lekki styl tego szczepu. Zachwyci Cię aromatami jabłek, gruszek, cytrusów, kiwi w połączeniu z aromatami kwiatowymi takimi jak biała róża, akacja, wiciokrzew czy kwiat pomarańczy. Umiarkowana kwasowość. Wino kończy się świeżym finiszem pozostawiającym w ustach przyjemny owocowy posmak.

Dobre wina w kartonie, które mogą Cię zainteresować

A co powiesz na…?

WSKOCZ DO NEWSLETTERA I ODBIERZ DARMOWY E-BOOK
Cześć! Miło Cię poznać
👋

Dołącz do naszego newslettera aby być na bieżąco z nowinkami ze świata win oraz promocjami i odbierz e-book "JAK KUPOWAĆ WINO ONLINE? Praktyczny przewodnik". Dowiesz się z niego m.in. co możemy wyczytać z etykiety wina, dlaczego zakupy wina online są takie proste oraz ABC szczepów winiarskich. PSSST! Jako EXTRA BONUS dostajesz kod rabatowy na kwotę 20 pln*

*Rabat 20 pln na pierwsze zakupy powyżej 100 pln.

Klikając w przycisk „Pozostańmy w kontakcie”, oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych w zgodzie i według zasad określonych w Polityce Prywatności i Regulaminie Sklepu przez WINE.COM.PL ROCKS Sp. z o.o. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę.